Poprzez muzykę do inteligencji - Bydgoszcz Style

Poprzez muzykę do inteligencji

Edukacja. Muzyka wydobywa dziecięce zdolności.
Z natury uzdolniony? Bez genetycznego zaprogramowania nie ma szans? Wręcz przeciwnie! Zdolności muzyczne i inteligencję dzieci można wydobywać w prosty i przyjemny sposób.
Poprzez muzykę do inteligencji

Dziecko, zanim jeszcze zacznie mówić, „fascynuje się” różnego rodzaju kolorami i dźwiękami, potrafi je rozróżniać szybciej niż znaczenia słów. Okres przedszkolny cechuje większa spontaniczność. Przejawia się to np. w nuceniu przez dziecko swojej „własnej” muzyki, w poruszaniu się i podskakiwaniu do rytmu słyszanej melodii czy piosenki. Około czwartego roku życia w pełni formuje się wrażliwość muzyczna człowieka. Okres wczesnoszkolny wymaga stopniowego, systematycznego i bardzo powolnego zapoznania dziecka ze sztuką. Jest to czas, kiedy dzieci potrafią już zdecydowanie lepiej rysować i śpiewać. W tym okresie zadaniem staje się kształcenie pamięci i słuchu muzycznego oraz umiejętności dokonania własnej oceny usłyszanego lub osobiście wykonanego utworu czy piosenki.Badania na „tak”

Jak efektywnie wspomóc wychowanie i naukę dzieci? Najlepsze efekty uzyskuje się nie za pomocą komputera czy Internetu, ale przez intensywne muzyczne ćwiczeniaPoprzez muzykę do inteligencji z instrumentem klawiszowym i to tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Profesor Asmus Hintz, kierownik w dziedzinie popularyzowania muzyki Yamaha Europa GmbH od wielu lat przekonuje, że powinniśmy w znacznie szerszym zakresie stosować muzykę w procesach edukacyjnych.
Doświadczenie, które ostatecznie udowodniło zbawienne działanie muzyki na rozwój szkolnych zdolności uczniów przeprowadzono w Berlinie. Porównano uczniów ze szkoły podstawowej, w której przez okres sześciu lat przeprowadzono specjalny program nauczania przeznaczony dla uczniów edukowanych dotychczas przy pomocy „normalnych”, tradycyjnych metod. W klasach muzycznych każdy uczeń w ciągu sześciu lat podejmował sie na nauczenia gry na instrumencie muzycznym.

Oprócz przewidywanych w planie nauczania lekcji muzyki, zobowiązywał się uczęszczać na dodatkowe zajęcia, ściśle związane z doświadczeniem. Wyniki eksperymentu są następujące: Już po czterech latach muzycznie kształceni uczniowie wykazują ponadprzeciętną zdolność w porównaniu z „normalnie” uczonymi dziećmi. Znaczna większość dzieci miała szansę dostania sie do gimnazjum z dobrymi wynikami, w przeciwieństwie do porównywalnych klas złożonych ze „zwykłych” uczniów. Również nie lubiane przez dzieci dziedziny matematyczno-logiczne przestały sprawiać większe kłopoty. Wydobywanie muzycznych talentów dzieci powinno rozpocząć się najwcześniej jak to tylko możliwe, gdyż w każdym tkwi muzykalna dusza. Zajmując się muzyką odpowiednio wcześnie i intensywnie, można wydobyć bardzo duże i szerokie potencjały inteligencji.Ja też chcę

Nauka muzyki większości rodziców kojarzy sie z zakurzoną salą i przymusowymi Poprzez muzykę do inteligencjikoncertami na fletach. Jeśli jednak cofniemy się pamięcią do pierwszych lekcji, to zauważymy, że na początku śpiewanie sprawiało nam radość. Po przełamaniu oporu przed publicznym wystąpieniem przed klasą potem jakoś już szło. Teraz sytuację tą przełóżmy na swoje dziecko. Jeśli nasz szkrab jest jeszcze młody, chodzi do przedszkola lub pierwszych klas szkoły podstawowej, to jest to idealny moment, żeby zaproponować mu naukę gry na jakimś instrumencie. Ileż radości przyniosą mu ulubione melodie, które on sam będzie wywoływał dzięki – na przykład – prostemu keyboardowi. Nie trzeba robić nic na siłę.

Na początek spróbujmy wzbudzić ciekawość dziecka, zafascynować go instrumentem. Najlepsze i najbardziej przydatne programy nauczania umożliwiają kontakt z muzyką dzieciom nawet kilkumiesięcznym w programie Niemowlaki w Krainie Dźwięków (uczniowie od 4 m-ca życia) oraz Szkraby i Muzyka (2 i 3-latki). Elementarne wychowanie muzyczne zapewniają kursy dla cztero- i pięciolatków – Dźwiękoludki i Cudowny Świat Muzyki, które umożliwiają uczestniczenie w zajęciach dzieciom i rodzicom.Muzyczna Próba

Szkoła Muzyczna Yamaha zaprasza do uczestnictwa w szerokiej gamie programów. Każdy ma możliwość sprawdzenia swoich sił i nauki prostego utworu na tradycyjnych instrumentach: fortepianie, keyboardzie, gitarze klasycznej lub elektrycznej, perkusji, wiolonczeli lub w śpiewie lub w bardziej nowoczesnych programach – mogą miksowali utwory i scratch’owali na gramofonach produkując elektroniczne dźwięki. Nie braknie również warsztatów i ćwiczeń dla najmłodszych – milusińskich gościmy na zajęciach muzycznych Niemowlaki w Krainie Dźwięków, Szkraby i Muzyka oraz Dźwiękoludki! Do wspólnej zabawy muzyką zapraszamy chętnych w każdym wieku zgodnie z hasłem: Szukaj ludzi, co śpiewają, źli ludzie – pieśni nie znają (Adam Mickiewicz).

W związku z dużym zainteresowaniem i ciągłym rozwojem Szkoły Muzycznej Yamaha od ubiegłego roku rozszerzyliśmy ofertę programową o Wydział Tańca, gdzie prowadzone są zajęcia Tańca Towarzyskiego, Nowoczesnego i Latino-Ladies. Do dyspozycji uczniów jest też nowa sala koncertowa znajdująca się w budynku szkoły przy ul. Gdańskiej 47A (za Rywalem). Więcej informacji na temat nowych projektów i przedsięwzięć znajdą Państwo na naszej stronie www.rzeplinscy.pl

W imieniu pracowników i uczniów Szkoły Muzycznej Yamaha składam podziękowania uczniom za dotychczasową pracę i zabawę z muzyką w naszej szkole. Pozostałych „zarażonych” pasją muzyczną zapraszamy na początek na bezpłatną lekcję próbną aby przekonali się o jakości i skuteczności naszych kursów.

mgr sztuki Adam Rzepliński
Foto: rzeplinscy.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł