Na jesienną rozgrzewkę - Bydgoszcz Style

Na jesienną rozgrzewkę

3Szarówka, deszcz, ciągła mżawka, przejmujący wiatr i słupek rtęci w termometrze oscylujący koło zera stopni, to typowe objawy zaawansowanej jesieni. Aura za oknem naszych mieszkań powoduje, że szybko marzniemy w drodze do pracy, szkoły, czy na zakupy. Chłodno nam również w domu. Tak jednak być nie musi – oto kilka rad na jesienną rozgrzewkę.

Na jesienną rozgrzewkę

Ciepła odzież to podstawa. Należy pamiętać jednak, że zbyt duża ilość warstw ubrań może spowodować przegrzanie, a w konsekwencji – przeziębienie. Nie należy zatem przesadzać ze swetrami, bluzami, kożuchami czy podszytymi futerkiem nakryciami głowy. Najważniejsze, aby nasza odzież, choć utrzymująca ciepło, była przewiewna i odprowadzająca wilgoć. Pamiętajmy o czapce, szaliku i rękawiczkach!

Zdrowe odżywianie. Ciągłe i nieustępujące poczucie chłodu może być spowodowane niewłaściwą lub zbyt skromną dietą. Należy pamiętać, aby spożywać posiłki co 3-4 godziny. I w chłodne pory roku nie muszą być one tłuste – jak powszechnie (i mylnie) się uważa. Najważniejsze, aby były urozmaicone i zawierały dużo węglowodanów złożonych. To z nich nasze organizmy będą czerpać energię i wytwarzać ciepło.

Aktywność fizyczna. Ruch rozgrzewa równie dobrze jak herbata z rumem. Jazda na rowerze, trucht, nordic walking, a nawet szybki spacer polepszają krążenie krwi, dzięki czemu przestaje być nam zimno. Aktywność będzie mieć jeszcze jeden pozytywny skutek – jesienią i zimą nie utyjemy!

Ciepłe, miłe nakrycia. W naszych domach nie powinno zabraknąć ciepłych nakryć, koców i pledów. Mogą to być okrycia z jedwabiście miękkich tkanin z tworzyw sztucznych (lub mieszanek bawełny i sztucznych włókien), jak również z prawdziwej wełny (np. ze szlachetnego runa nowozelandzkich i australijskich owiec rasy merynos). Dobry koc wyśmienicie nas ogrzeje.

Na jesienną rozgrzewkęŚwiatło i sugestia. Przygotowując się na jesienne chłody warto zadbać również o przytulne oświetlenie mieszkań. Punktowe światła, lampy z abażurem, unikanie mocnego i zbyt białego światła sprawi, że pomieszczenia w naszych mieszkaniach wydadzą się nam bardziej przyjazne i cieplejsze. Wieczorami warto zapalić również małe świeczki lub lampiony. Wystarczy wtedy jeszcze gorąca czekolada, książka i kot u boku, a jesień stanie się bardziej znośna.

JP/albercik.pl
foto: Pixabay.com

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł