Muzyczne Smaki. Koncert: Dezerter & 1125 - Bydgoszcz Style

Muzyczne Smaki. Koncert: Dezerter & 1125

Na koncert zapraszają Rebel Music BDG i Miejskie Centrum Kultury. 4 listopada.

Muzyczne Smaki. Koncert: Dezerter

Dezerter to zespół punkrockowy, który powstał w Warszawie w maju 1981 r. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singiel „Ku przyszłości” (1983). W 1985 r. ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: „Fala” i „Jak punk to punk”. Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock’n’Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera „Underground Out Of Poland” oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju – „Kolaboracja”. Rok 1989 to kolejny album – „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.

Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997). W XXI w. ukazały się trzy studyjne albumy: „Nielegalny zabójca czasu” (2004); „Prawo do bycia idiotą” (2010), który został doceniony nie tylko przez słuchaczy, ale wyjątkowo również przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz „Większy zjada mniejszego” (2014). W 2016 r., po 33 latach, został wznowiony singiel „Ku przyszłości”.

Dezerter aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) oraz w Stanach Zjednoczonych. Przez lata kawałki Dezertera ukazywały się na wielu składankach w Polsce i na świecie oraz trafiły na ścieżki dźwiękowe kilku filmów.

Muzyczne Smaki. Koncert: Dezerter

Dezerter to:

  • Robert Matera – gitara, śpiew

  • Krzysiek Grabowski – perkusja, teksty

  • Jacek Chrzanowski – bas

Jako support zagra formacja 1125 w klimatach oldschool hardcore. Grupa powstała na początku 1996 roku w Złotowie. Nazwa zespołu zainspirowana jest refrenem piosenki Rejestracji . „Kontrola”. Sama liczba zaś nawiązuje do numeru więźnia – Alexa, głównego bohatera powieści „Mechaniczna Pomarańcza”.

Muzyczne Smaki vol. 28
4.11.2017. Bydgoszcz sala MCK, ul. Marcinkowskiego 12-14. Start: 20:00.
Dezerter / 1125
Bilety przedsprzedaż: 35 zł / w dniu koncertu 45zł
dostępne: kasa MCK, sklep Muzyka ul. Śniadeckich 50, w Ticketpro – w sieci i punktach stacjonarnych

Więcej na:

Muzyczne Smaki. Koncert: Dezerter

Materiały organizatora

Foto: Małgorzata Wasilewska, Robert Ochnio

Poprzedni artykuł
Następny artykuł