BEERGOSZCZ – Piwna Bydgoszcz cz.2 - Bydgoszcz Style

BEERGOSZCZ – Piwna Bydgoszcz cz.2

Majowy, trzydniowy festiwal piwa w naszym mieście to prezentacja 35 browarów z całej Polski, także z naszego regionu, ponad 300 różnych piw, 10 food trucków i 8000 odwiedzających.

Redakcja Bydgoszczstyle.pl była na festiwalu Beergoszcz. Degustowała, pogaworzyła o piwie i jego produkcji. Przedstawiamy dwa regionalne browary i wywiady z fachowcami piwnymi, ludźmi pełnych pasji i wiedzy.

BEERGOSZCZ – Piwna Bydgoszcz

Kujawski Browar Regionalny OSOWA GÓRA

BEERGOSZCZ – Piwna Bydgoszcz- Jesteśmy bardzo związani z Bydgoszczą, regionem – mówi Piotr Andres, browarnik. - Cieszymy się, że odwiedziło nas na festiwalu tylu gości, tworząc tak długie, dawno już niewidzane kolejki po piwo… Historia browaru jest dosyć krótka. Sam osobiście od 7-8 lat warzę piwo w domu i stąd wziął się pomysł, aby przenieść to w profesję i zacząć produkować piwo dostępne dla szerszego grona. 8 marca uwarzyliśmy pierwszą markę „Pils”, która powstała w ciągu 8-9 miesięcy. Piwo, którego produkcji się baliśmy, bo jest bardzo wymagające, no i czyste stylowo. Zrobić dobrego „Pilsa” jest dużą sztuką. Do tego to pierwsze piwo w nowym browarze, dlatego obawialiśmy się, że trzeba będzie je może nawet wylać. Ale udało się! Nasz „Pils” cieszy się dużym zainteresowaniem, ma swoich wielbicieli. Jestem z tego dumny. To piwo dla szerokiego grona odbiorcy, nie ma przekombinowanych dodatków, po prostu typowy czeski „Pils” na dwóch chmielach. Będziemy je na pewno powtarzali.

Warzymy piwa naturalne, nie filtrujemy, nie poddajemy pasteryzacji, uzyskujemy fajne, inne smaki. W tej chwili mamy 10 piw, które butelkujemy. Często pytano się, gdzie można kupić nasze piwa na mieście. Dostępne są w E.Leclerc w sklepie z bardzo dużym wyborem piw rzemieślniczych, ponadto w Piwnej Chacie (ul. Konopnickiej 25b), Piramidzie (ul. Fredry), czy w sklepie przy Gdańskiej 19. Tych sklepów będzie coraz więcej, ponieważ cały czas rozbudowujemy sieć sprzedaży. Zależy nam, aby nasze piwa były dostępne regularnie i w jak najlepszej jakości. Najważniejsze to wyrobić swoją markę, aby zachęcić do niej piwoszy. A przekonaliśmy się na festiwalu, że jest dla kogo. Tyle „przybitych piątek”, słów uznania od ludzi, że fajnie, że znowu browar jest w Bydgoszczy… Dlatego postaramy się produkować coraz lepsze, ciekawsze piwa, tak aby mocno zaistnieć na regionalnym rynku. Chcemy, aby Browar Osowa Góra zakorzenił się się tu na dobre i checemy warzyć piwa przez długi czas.

BROWAR PRZYSTANEK TLEŃ

BEERGOSZCZ – Piwna Bydgoszcz, przystanek tleń

„Bo u nas piwowarstwo to rzemiosło, a nie przemysł”

Przystanek Tleń. Pensjonat w Borach Tucholskich, aktywny wypoczynek, blisko natury i Browar z piwem warzonym powoli i uważnie, niepasteryzowanym i niefiltrowanym.

BEERGOSZCZ – Piwna Bydgoszcz, przystanek tleń- Piwa, które ma Browar Przystanek Tleń, to klasyka gatunku – prezentuje Michał Semrau. – Mamy piwa jasne Pils, Pszeniczne, ciemne Miodowe na miodzie gryczanym. Oprócz tego warzymy też piwa specjalne: Marcowe, Witbier z kumkwatem i werbeną cytrynową, a także w amerykańskich stylach American Amber Ale, American Pale Ale, zwanym „amerykańskim pilsem”. Staramy się prezentować nowości, ponieważ konsumenci mogą już być znudzeni klasycznymi, jasnymi lagerami. Specjalnie dla nich wprowadzamy sukcesywnie nowe smaki, jednak nie są to krafty o silnych smakach i aromatach. Robimy wszystko, żeby w piwie zbalansować  dodatki, tak aby nasze marki smakowały bardziej standardowym piwoszom.

Piwa rzemieślnicze są nieco droższe od tych koncernowych, ale warto pamiętać, że nasze piwa robione są z bardzo dobrych, naturalnych surowców. Używamy czterech podstawowych surowców: dobrej wody, która wpływa na smak piwa, a mamy ją z byłej rozlewni wody mineralnej, najlepsze słody, czyli skiełkowane i wysuszone ziarna jęczmienia, chmiel zapewniający bezcenną goryczkę oraz drożdże piwowarskie do fermentacji. Renomę Browaru Przystanek Tleń budujemy nie ilością, a jakością.

 Relacje polecamy na:

BEERGOSZCZ – Piwna Bydgoszcz

Piotr Langner
Materiały prasowe i foto browarów

Poprzedni artykuł
Następny artykuł