Batalion d’Amour – kontrakt w Niemczech i światowa premiera nowego albumu - Bydgoszcz Style

Batalion d’Amour – kontrakt w Niemczech i światowa premiera nowego albumu

Batalion d’Amour, zespół utożsamiany ze sceną rocka gotyckiego, realizuje kontrakt z niemiecką wytwórnią płytową Echozone. Zespół po 11 latach powrócił z nowym albumem zatytułowanym „Fenix”,  który jest dystrybuowany na cały świat i szeroko promowany w Europie.

Batalion d’Amour – kontrakt w Niemczech i światowa premiera nowego albumu

Batalion d’Amour, działający w ostatnich latach głównie na polskim gruncie, wkroczył na arenę międzynarodową z nowym materiałem. Pierwszy singiel „Charlotte” promujący nową płytę „Fenix” wraz z towarzyszącym mu wideoklipem ukazał się 23 września i jest dostępny w sprzedaży w formie cyfrowej w kilku alternatywnych wersjach. Premiera nowego albumu „Fenix” miała miejsce 4 listopada ubiegłego roku.

Jak zdradza wokalistka zespołu – Karolina AndrzejewskaNowy materiał powstał przy współpracy z wieloma uznanymi artystami. Na płycie pojawia się gościnnie John Porter, a także Tomasz Grochola, wokalista zespołu Agressiva 69, jak i wielu innych doświadczonych muzyków, co z pewnością jest niemałą niespodzianką dla fanów Batalion d’Amour.

   Batalion d’Amour (w skrócie BDA) to zespół rockowy założony w 1989 roku w Skoczowie. Obecny skład zespołu to: Karolina Andrzejewska (wokal, słowa), Piotr Grzesik (bas, wokal), Robert Kolud (gitary), Mariusz „Pajdo” Pająk (perkusja) oraz Mirosław Zając (klawisze).

Od początku działalności grupa inspirowała się rockiem gotyckim i dark wave, co znalazło swoje odzwierciedlenie w muzyce zespołu i sprawiło, że BDA stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów gotyckich w Polsce. Niemniej jednak zespół nigdy nie trzymał się sztywno jednej stylistyki. W trakcie swojej muzycznej działalności Batalion d’Amour poszukiwał inspiracji w różnych stylach muzycznych, w tym w rock-metalu i rocku progresywnym, głównie ze względu na wpływ muzyków będących przez lata częścią zespołu. W 2001 roku Karolina Andrzejewska, absolwentka Szkoły Wokalno-Aktorskiej w Krakowie, 9-letnia uczennica Studium Baletowego w Krakowie, zwyciężczyni i laureatka wielu konkursów wokalnych, dołączyła do zespołu jako wokalistka oraz autorka tekstów i linii melodycznych. Od tego czasu muzyka BDA stała się połączeniem złożonych linii wokalnych i art rocka, przy zachowaniu elementów rocka gotyckiego i progresywnego. Kolejnym charakterystycznym elementem twórczości zespołu jest umieszczanie własnych opracowań utworów Depeche Mode na swoich albumach.

Batalion d’Amour – kontrakt w Niemczech i światowa premiera nowego albumu

Batalion d’Amour wydał 5 albumów studyjnych: „Labirynt Zdarzeń” (Morbid Noizz, 1998), „Dotyk Iluzji” (Metal Mind Records, 1999), „55 Minutes of Love” (Metal Mind Productions, 2000), „W Teatrze Snów” (Metal Mind Productions, 2001), „Niya” (Metal Mind Productions, 2005), z których ostatni został zarejestrowany z Karoliną – nową wokalistką, autorką większości tekstów i linii wokalnych. Album „Niya” spotkał się z pozytywnym odbiorem wśród fanów, udanym press tour i bardzo dobrymi recenzjami wśród dziennikarzy. Płyta była jednym z najlepiej ocenionych albumów w magazynie „Teraz Rock” w 1 połowie 2006 roku (4 na 5 gwiazdek). Po wydaniu „Niya” zespół zwrócił na siebie uwagę organizatorów międzynarodowych festiwali i otrzymał propozycję wystąpienia na festiwalu w Meksyku na jednej scenie z gwiazdą światowego formatu – Anathemą. Niestety, z przyczyn niezależnych od zespołu, Batalion d’Amour nie mógł wziąć udziału w tym wydarzeniu.

Już kilka lat po rozpoczęciu swojej działalności zespół miał okazję zagrać na festiwalu w Jarocinie – jednym z największych rockowych festiwali w Polsce. Do tej pory BDA zagrał wiele koncertów zarówno w Polsce jak i za granicą – był częstym gościem na festiwalu Castle Party w Bolkowie oraz zagrał na festiwalu Hunterfest w 2006 roku obok takich gwiazd jak Amorphis, Decapitated, Fear Factory, TSA, Acid Drinkers itp. Zespół w trakcie swojej działalności artystycznej jeździł w trasy koncertowe z takimi zespołami jak Moonlight, Closterkeller, Aion czy Wilki. Po wydaniu płyty „Niya” grupa wyruszyła w trasę, promując nowy album. BDA wziął udział w festiwalu Castle Party w 2006 roku, grając wspólnie z zespołami Delight, The Birthday Massacre i Riverside. Zespół pojawił się również na tym fesiwalu w 2013 roku, grając z takimi zespołami jak Splendor, Das Moon czy Agressiva 69.

   Batalion d’Amour pojawił się również na kompilacji Tribute to Closterkeller. Zespół zarejestrował utwór „Ziemia obiecana” na przygotowaną przez Alchera Visions kompilację pt. „Po drugiej stronie lustra – Tribute to Closterkeller”. Na płycie znalazło się 15 coverów w wykonaniu polskich zespołów. Utwór Batalion d’Amour został wyróżniony jako jeden z trzech najlepszych pozycji na albumie, dzięki czemu był emitowany w radiowej Trójce.

W ciągu ostatnich dwóch lat BDA zintensyfikował prace nad nowym, szóstym już studyjnym albumem. „Fenix” będzie drugą płytą nagraną z Karoliną Andrzejewską jako wokalistką zespołu. Frontmenka jako kierownik produkcji skoordynowała działania związane z albumem. Możecie ją pamiętać z pierwszej edycji programu „Bitwa na głosy” (2011), gdzie wraz z drużyną Haliny Mlynkowej dotarła do finału.

Batalion d’Amour – kontrakt w Niemczech i światowa premiera nowego albumu

Nowy album wydany został przez niemiecką wytwórnię Echozone. Wytwórnia jest częścią koncernu medialnego Bob – Media GmbH, który posiada w swoim katalogu m.in. takich artystów, jak: The Mission, Ikon, Wayne Hussey, czy Minerve. Płyta będzie dystrybuowana na całym świecie oraz szeroko promowana w Europie – będzie to międzynarodowy debiut zespołu Batalion d’Amour. W Polsce album „Fenix” jest dystrybuowany przez Sonic Records – wyłącznego dystrybutora Adele na Polskę.

Nazwa nowego albumu symbolizuje odrodzenie, magię i kreatywność. Nowy materiał cechuje charakterystyka synth-rockowa i alternatywna, zawierająca elementy rocka gotyckiego i progresywnego. Czas spędzony w studio zaowocował nowymi pomysłami oraz wspaniałą i ciekawą współpracą ze znanymi międzynarodowymi i polskimi muzykami, którzy pojawili się gościnnie na płycie bądź mieli wkład w proces nagrywania i miksowania materiału: John Porter – muzyk urodzony w Wielkiej Brytanii, współpracujący z Maanam, Anitą Lipnicką, założyciel zespołu Porter Band; Tomasz Grochola – wokalista zespołu Agressiva 69, grupy będącej pionierem rocka industrialnego w Polsce; Adam Drzewiecki – pianista, kompozytor, producent, współpracujący z takimi zespołami jak Püdelsi, O! Ela; Łukasz Belcyr – gitarzysta, kompozytor, muzyk sesyjny, producent, uczestnik znanych polskich festiwali takich jak Sopot Top Trendy czy KFPP Opole; Paweł „Gabriel” Miller – kompozytor, skrzypek Opery Wrocławskiej; Łukasz Pilch – gitarzysta, producent, kompozytor, współpracujący z Budką Suflera i Golec uOrkiestrą; Łukasz Migdalski – pianista, producent, kompozytor, współpracujący z zespołami Aion, Lebenssteuer, Sacriversum; Jarosław Huńka – perkusista, reżyser dźwięku, współpracujący z Golec uOrkiestrą i Lizardem; Joyful Voice – chór gospel z Krakowa pod batutą Aleksandry Sławik; Paweł Penarski – producent, dj, reżyser filmowy, autor remiksu utworu „Rabiosa” Shakiry oraz utworu „Starry Eyed” Ellie Goulding, współpracujący z brytyjską wytwórnią XL Recordings, stworzył remiks do singla „Charlotte”, a także stał się reżyserem dwóch teledysków (zarówno do wersji albumowej jak i do remiksu „Charlotte”). Jak stwierdza sam zespół, nowe koncepcje powstawały naturalnie, gdyż praca nad muzyką jest procesem twórczym, wymagającym nieprzerwanego rozwoju.

Obecnie Batalion d’Amour gra szereg koncertów promujących nowy album.

Polecamy

Batalion d’Amour – kontrakt w Niemczech i światowa premiera nowego albumu

Materiały prasowe
Foto: Hektor Werios

Poprzedni artykuł
Następny artykuł